Aktualności
Galileo – perspektywa dla biznesu
Czas na przedsiębiorczość w wykorzystaniu przekazu satelitarnego. Kosmos to na razie wielka inwestycja. Ale się opłaci, bo przynosi innowacyjne technologie, coraz większe udogodnienia dla organizacji i osób oraz zyski dla firm. Warto w tym uczestniczyć.
Dla Europy budują się dwa wielkie systemy: Galileo i Copernicus, monitorujący Ziemię; dzięki jego satelitom i urządzeniom naziemnym wiadomo np., gdzie wystąpiły straty spowodowane przez szkodniki, gdzie wylały rzeki albo jakich zniszczeń dokonały huragany. Urządzenia systemu monitorują stan oceanów, wspierają optymalizację rolnictwa przez kontrolę zagospodarowania gruntów, odnotowują zjawiska i zmiany klimatyczne, służąc prognozowaniu pogody i przewidywaniu kataklizmów. Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo uniezależni Europę od istniejących wojskowych systemów amerykańskiego, rosyjskiego i chińskiego. Polska włączyła się w jego budowę. Na bazie konstelacji Galileo wyrośnie ogromny rynek, liczony w setkach miliardów w następnych latach.
Rynek z orbity
Na razie to szeroko pojęty sektor komunikacji najintensywniej wykorzystuje komercyjnie systemy satelitarne – znajdują one zastosowanie od rozmów telefonicznych, przez telewizję satelitarną po nawigację satelitarną. Beneficjentami technologii zostali już producenci nawigacji samochodowej (urządzeń i map), map i usług lokalizacyjnych w internecie, urządzeń i oprogramowania do zarządzania flotami...